BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności CV dla wielojęzycznych studentów: jak skutecznie wyróżnić się na polskim rynku pracy?
drukuj drukuj

Aktualności

CV dla wielojęzycznych studentów: jak skutecznie wyróżnić się na polskim rynku pracy?
14.10.2024

CV dla wielojęzycznych studentów: jak skutecznie wyróżnić się na polskim rynku pracy?

Wielojęzyczność to atut, który może znacząco zwiększyć szanse studentów na polskim rynku pracy. Polska gospodarka prężnie się rozwija, co prowadzi do wzrastającego zapotrzebowania na pracowników biegle posługujących się wieloma językami. W obliczu postępującej internacjonalizacji zarówno polskie, jak i międzynarodowe przedsiębiorstwa w Polsce coraz częściej poszukują osób, które mogą komunikować się w różnych językach. Dla studentów to doskonała okazja do wyróżnienia się w oczach potencjalnych pracodawców i zdobycia atrakcyjnej pracy jeszcze w trakcie studiów, co pozwala im także łatwiej finansować edukację. Dziś zgłębimy temat tego, jak wielojęzyczni studenci mogą wykorzystać zdolności językowe w CV, by z łatwością zyskać pracę w polskich lub międzynarodowych przedsiębiorstwach. 

Skąd takie zainteresowanie Polską?

Rosnąca siła nabywcza, wysoka produktywność pracowników oraz relatywnie niskie koszty życia – to główne czynniki, za sprawą których Polska przyciąga międzynarodowych inwestorów, dzięki czemu powstają tu nowe miejsca pracy. Coraz więcej firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, rozszerza swoją działalność w Polsce, co prowadzi do dywersyfikacji rynku pracy, a także zwiększenia jego dynamiki oraz zapotrzebowania na pracowników posługujących się językami obcymi.

W efekcie wielojęzyczni studenci mają teraz więcej okazji do wykazania się swoimi umiejętnościami językowymi, co czyni ich cennymi kandydatami na rynku pracy dla firm chcących uszczknąć więcej międzynarodowego kapitału.

Języki obce jako klucz do zawodowego sukcesu

Dla niektórych perspektywa nauki języków obcych kończy się w momencie zdania obowiązkowej matury z języka angielskiego. Jednak na dynamicznym rynku pracy inwestowanie w kompetencje językowe to strategiczna decyzja, która może znacząco zwiększyć szanse na rozwój kariery i zdobycie atrakcyjnego wynagrodzenia.

Znajomość języków obcych nie kończy się bowiem na zdolnościach komunikacyjnych. To kompleksowy zestaw kompetencji, które czynią kandydata wyjątkowo wartościowym dla potencjalnych pracodawców. Oto kluczowe atuty, jakie oferują umiejętności językowe:

  • Obsługa zagranicznych klientów: o ile angielski jest uznawany powszechnie za współczesne lingua franca, o tyle niektóre kultury zwyczajnie preferują się komunikować w swoim ojczystym języku, a każdego partnera biznesowego, który potrafi spełnić to życzenie, po prostu traktują lepiej. Mowa tu np. o Francuzach, Niemcach lub Hiszpanach.
  • Wyczucie kulturowe: język to kultura, a kultura to język. Znajomość jednego często idzie w parze z drugim. W świecie biznesowym obycie kulturowe przydaje się do rozwiązywania nieporozumień, zarządzania wielokulturowymi zespołami i prowadzeniu międzynarodowych projektów.
  • Szersza perspektywa zawodowa: znajomość języków obcych otwiera możliwość pracy w międzynarodowych korporacjach, a w tym relokację do innych – bogatszych – państw.
  • Umiejętności analityczne i poznawcze: badania wykazują, że nauka języków stymuluje powstawanie nowych połączeń neuronowych, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie mózgu. Osoby posługujące się kilkoma językami obcymi zazwyczaj mogą pochwalić się również lepszymi kompetencjami w zakresie rozwiązywania problemów czy myślenia krytycznego.

Wnioski płynące z powyższego powinny być jasne: rozwijając swoje kompetencje językowe, studenci znacząco zwiększają swoją konkurencyjność. Otwiera to dostęp do dochodowych ścieżek zawodowych nie tylko na polskim, ale także globalnym rynku pracy.

Jak wykorzystać talent do języków w CV

Chcąc wykorzystać swoje wyjątkowe zdolności oraz potencjał, jaki daje nam coraz bardziej wielokulturowy rynek w Polsce, w pierwszej kolejności trzeba stworzyć CV, które te zdolności uwypukli. Liczyć się będzie tutaj zarówno aspekt wizualny, jak i merytoryczny. W tym pierwszym pomogą strony typu jobseeker.com/pl, oferujące wiele gotowych, profesjonalnych wzorów CV.

Z kolei, jeśli chodzi o efektywną prezentację umiejętności językowych, wystarczy wydzielić odrębną sekcję w swoim życiorysie, odpowiednio ją zatytułować i wymienić znane języki obce wraz z ich poziomem i/lub certyfikatem potwierdzającym tę znajomość.

Polska jako kraj europejski uznaje ustanowiony przez Radę Europy system zwany Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR). Przewiduje on podział na następujące poziomy:

  • A1 – początkowy/początkujący
  • A2 – podstawowy/przed średnio zaawansowanym
  • B1 – niższy średnio zaawansowany
  • B2 – wyższy średnio zaawansowany
  • C1 – zaawansowany
  • C2 – biegły/profesjonalny

W swoim CV możesz posłużyć się zarówno skrótem literowym jak i opisem słownym. Jeśli masz jednocześnie certyfikat poświadczający znajomość na danym poziomie, koniecznie o nim wspomnij. W ten sposób unikniesz gołosłowności, uspokajając znaczną część rekruterów zmęczonych walką z kandydatami, którzy wyolbrzymiają swoje kompetencje.

Swój poziom zdolności językowych możesz też nadmienić w CV na inne sposoby:

  • W profilu CV, czyli krótkim opisie umieszczanym prawie na samej górze, tuż pod nagłówkiem z danymi kontaktowymi. Jest to (w dużym skrócie) podsumowanie życiorysu, mające na celu przedstawienie najistotniejszych sukcesów i kwalifikacji kandydata w kilku zdaniach.
  • W opisie doświadczenia zawodowego. Zgłębiając szczegóły obowiązków wykonywanych w poprzednich pracach, kandydaci mogą podkreślić, jak ważne okazały się ich umiejętności komunikacji w danym języku, uwydatniając również istotne osiągnięcia i wyniki wypracowane dzięki nim.

W których branżach znajomość języków zabłyśnie najjaśniej?

Będąc studentem ze zróżnicowanymi umiejętnościami językowymi, masz wiele możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy. Szczególnie cenione w Polsce języki to:

  • Angielski
  • Niemiecki
  • Hiszpański
  • Rosyjski
  • Ukraiński
  • Czeski
  • Francuski

Ale po jakich branżach najlepiej rozsyłać swoje CV, by zdobyć intratne zatrudnienie? Wymieniamy je poniżej:

  1. Obsługa klienta: sprawa jest prosta: jeśli firma sprzedaje produkt lub usługę, to potrzebuje kogoś, kto zaopiekuje się klientem. Przedsiębiorstwa operujące na szczeblu międzynarodowym często poszukują wielojęzycznych studentów, którzy zasilą ich dział obsługi klienta. Praca ta rzadko kiedy wymaga specjalistycznego doświadczenia i bywa elastyczna.
  2. Testowanie gier i aplikacji: firmy z branży gamingowej i technologicznej często zatrudniają studentów do testowania lokalizacji gier i aplikacji w innych językach. Twoja rola polegałaby na sprawdzaniu, czy tłumaczenia są poprawne pod względem językowym oraz kulturowym.
  3. Social media i content marketing: obsługa kont w portalach społecznościowych często wymaga języków znajomości obcych, jeśli firma chce rozszerzyć działalność poza rodzimy rynek.
  4. Turystyka i hotelarstwo: z oczywistych względów hotele i biura turystyczne chętnie zatrudniają wielojęzycznych studentów, szczególnie w sezonie wakacyjnym.
  5. Edukacja: znając języki obce możesz spróbować swoich sił w nauczaniu ich. Szkoły językowe stale poszukują lektorów, ponieważ coraz więcej osób potrzebuje uczyć się języków w związku z postępującą internacjonalizacją w wielu sektorach.

Podsumowanie

Wielojęzyczność to potężny atut na polskim rynku pracy, szczególnie dla poszukujących pracy studentów, którzy chcą wykorzystać swoje zdolności językowe. W Polsce znajomość języków obcych zyskuje na znaczeniu ze względu na napływ zewnętrznego kapitału i coraz bardziej odczuwalną internacjonalizację. Rozszerzając swoje kompetencje studenci mogą stać się kluczowymi pracownikami w firmach operujących u styku wielu kultur, usprawniając szeroko pojętą komunikację. Aby jednak zdobyć taką posadę, kluczowe będzie właściwe przedstawienie tych kompetencji w życiorysie, np. w odrębnej sekcji czy poprzez umiejętne przedstawienie ich w doświadczeniu zawodowym lub profilu CV.

Wróć do Aktualności