BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Zostań międzynarodowym wolontariuszem!!!
drukuj drukuj

Aktualności

Zostań międzynarodowym wolontariuszem!!!
19.12.2013
Aktion Sühnezeichen Friedensdienste

Zostań międzynarodowym wolontariuszem!!! Nowy nabór się zaczął …

Kim jesteśmy?
W 1958 roku Lothar Kreyssig, odnosząc się do krzywd wyrządzonych podczas II wojny światowej różnym narodom, wezwał Niemców do wystąpienia przeciwko samousprawiedliwieniu i nienawiści, do proszenia o przebaczenie oraz działania na rzecz porozumienia. Był to początek, który stał się impulsem powstania Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (Akcji Znaków Pokuty).  
Aktion Sühnezeichen Friedensdienste realizuje swoje cele przede wszystkim w formie międzynarodowego wolontariatu: krótko- i długoterminowego, a także akcji poświęconych konkretnym tematom oraz kampanii społecznych. ASF stara się aktywnie uczestniczyć w równoprawnym dialogu pomiędzy kulturami, próbując zwracać uwagę na kwestię znaczenia przeszłości dla współczesnych kontaktów międzyludzkich i międzynarodowych.

Znaki Pokuty
Pojęcie „znaki pokuty” jest fundamentem powstania wolontariatu ASF. Oznaczało ono konkretne przejęcie odpowiedzialności za skutki narodowego socjalizmu, otwierając możliwość nawrócenia i nadziei na wspólną, bardziej sprawiedliwą i pokojową przyszłość. Wolontariusze pracują z osobami poszkodowanymi w czasie II wojny światowej oraz ich potomkami, z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji społecznej, niepełnosprawnymi, uchodźcami, w projektach edukacyjnych z dziedziny historycznej i politycznej, miejscach pamięci oraz organizacjach antyrasistowskich. W założonych przez ASF domach spotkań młodzieży w Oświęcimiu i Jerozolimie ASF oferuje płaszczyznę spotkań międzynarodowych dla nowych grup wolontariuszy oraz organizacji partnerskich. ASF organizuje kampanie w Niemczech, angażuje się publicznie, opracowuje materiały pedagogiczne, teksty pomocnicze do kazań, a także projekty zajęć dla parafii i grup.
Od kilkunastu lat ASF proponuje program wolontariatu w Niemczech, w którym mogą brać udział wolontariusze z różnych krajów. W ramach tego programu od 1998 roku w Niemczech mogą pracować również wolontariusze z Polski. Jesienią 2001 roku, w ramach pierwszego programu trójnarodowego ASF, wolontariusze z Polski wyjechali do Wielkiej Brytanii.


Wolontariat

Wolontariat trwa 12 miesięcy. Rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w sierpniu następnego roku. Projekty, w których mogą pracować wolontariusze, związane są z miejscami pamięci narodowej, ośrodkami edukacyjnymi oraz grupami ludzi wymagającymi różnorodnej pomocy. W czasie trwania wolontariatu ASF organizuje seminaria dla wolontariuszy, które umożliwiają lepsze poznanie innych uczestników programu pracujących w danym kraju, a także pomaga w aklimatyzacji i stanowi atrakcyjną ofertę szkoleń i wymiany myśli na tematy bliskie organizacji.

Kandydaci do wolontariatu powinni przesłać na adres Stowarzyszenia ASF w Polsce następujące dokumenty: (w języku niemieckim lub angielskim – zależnie od kraju, w którym chcą pracować)
-    życiorys
-    aplikacja/formularz: Application Form (angielskojęzyczny formularz dla kandydatów do wolontariatu w Wlk. Brytanii) i Bewerbungsblatt (formularz w języku niemieckim dla kandydatów do tego kraju) formularze dostępne na stronie: www.asf.org.pl
-    dwa listy polecające (np. od organizacji, w której działalność było się zaangażowanym)
-    4 zdjęcia  (ew. 1 zdjęcie przesłane wraz z wnioskiem, a reszta po zakwalifikowaniu do wolontariatu)
-    
Obowiązkową częścią procesu rekrutacyjnego jest spotkanie zaproszonych kandydatów na seminarium kwalifikacyjnym. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu są zobowiązane do odbycia krótkiej praktyki przed rozpoczęciem wolontariatu, najlepiej w organizacji zajmującej się podobną do wybranego programu działalnością socjalną. Należy również dostarczyć zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza i stomatologa oraz zaświadczenie o niekaralności.  Osoby wyjeżdżające do Anglii muszą posiadać paszport.
ASF ponosi koszty podróży wolontariusza na początku i na końcu wolontariatu, a także dojazdu na wszystkie seminaria. Wolontariusze otrzymują kieszonkowe, pieniądze na mieszkanie i wyżywienie.
ASF jest organizacją non-profit i stara się zdobywać fundusze na sfinansowanie swej działalności z różnych źródeł. Są to środki kościelne, a także pochodzące od organizacji i instytucji niemieckich i europejskich.

Aplikacje prosimy przesłać do 31 stycznia 2014r. na adres:

Stowarzyszenie ASF w Polsce, Piekary 2, 32-060 Liszki

Więcej informacji: www.asf.org.pl, e-mail: polen@asf-ev.de, tel./fax:012 2806287



Wróć do Aktualności