BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Przedsiębiorcza współpraca z Narodowym Bankiem Polskim
drukuj drukuj

Aktualności

Przedsiębiorcza współpraca z Narodowym Bankiem Polskim
28.11.2019

W ubiegłym tygodniu Akademickie Biuro Karier zakończyło działania nowego przedsięwzięcia Start–UP. Pomysły na przedsiębiorczość realizowanego wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Głównym celem projektu był  rozwój kompetencji przedsiębiorczych wśród uczniów szkół średnich oraz studentów i absolwentów szkół wyższych.

ABK realizowało projekt podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce – wydarzenia, którego Uniwersytet Pedagogiczny jest wieloletnim partnerem, a sam tydzień pełen był inspiracji, współpracy i dzielenia się doświadczeniami. W wykładach, warsztatach, konsultacjach, szkoleniach i rozgrywkach wzięło udział ponad 600 osób!

Swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wykładów podzielili się prof. Barbara Piontek (wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Mateusz Zając (Regionalny Dyrektor Programów Edukacji Ekonomicznej) i dr Tomasz Rachwał (Kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej). Gośćmi specjalnymi wprowadzającymi nas w świat start -up’ów i przedsiębiorczości byli przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego: Mateusz Cybula (kierownik Inkubatora Technologicznego KPT) oraz Tomasz Wesołowski (Edward.ai, CEO & co-founder) i Grzegorz Górzyński ( Lean Marketing Consultant & Strategist Project: People).

Spotkanie z prelegentami uświadomiło studentom, że przedsiębiorczość nie wiąże się jedynie z założeniem własnej firmy, ale też z zaradnością w życiu codziennym. A samo poświęcenie się przedsiębiorstwu oznacza wiele niebezpieczeństw, w tym wirtualne, na które trzeba zwracać uwagę. Okazało się także, że przedsiębiorczość niejedno ma imię, może na przykład skryć się pod płaszczykiem innowacyjności.

Młodzi przedsiębiorcy mieli sposobność wykształtować w sobie różnych postaw i wersji patrzenia na rzeczywistość, by właśnie innowacyjnie zmieniać świat. Akademickie biuro Karier zapewniło więc mnóstwo szkoleń rozwijających kompetencyjność wśród uczestników. Były to między innymi warsztaty: „Design Thinking”, „Dobre praktyki w organizacjach społecznych i w biznesie”, „Trening kreatywnego przedsiębiorcy”, „Jak przygotować dobry wniosek o dotację na start w biznesie ze środków UE”.

Szkolenia nie były jedynymi okazjami zabawy z przedsiębiorczością. W Rozgrywkach o Puchar Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego zawodnicy wzięli udział w symulacji biznesowej „Biuro rachunkowe”, podczas której zarządzali wirtualnym przedsiębiorstwem. W turnieju wzięło udział prawie 50 osób. Walka była zacięta, gdyż na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody: gry "Korporacja", power banki, pendrive'y oraz książki. Trzecie miejsce zajęli studenci z Instytutu Techniki UP,  drugie trafiło do uczniów krakowskiego XXIV Liceum Ogólnokształcącego natomiast pierwsze miejsce zdobyły studentki z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii UP. Głównymi pomysłodawcami Rozgrywek byli: dr Marta Czyżewska i dr Wojciech Maciejewski z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii.

Kolejne gry – „Chłopska szkoła biznesu” oraz „Winnica” – również spotkały się z ogromnym entuzjazmem.

Cały projekt zakończył się dużym sukcesem. Mamy nadzieję na współpracę z Narodowym Bankiem Polskim w przyszłym roku.

Wróć do Aktualności