Tak bardzo chciałbym podróżować, lecz mój budżet na to mi nie pozwala. Nie powiedział nigdy ŻADEN podróżnik. Dlaczego? Czyżby znali jakieś tajemne sztuki, jednocześnie pracując i podróżując? Może otrzymali pokaźny spadek po babci? Albo zawarli pakt z diabłem? Wszystko, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca na Ziemi.
Nie. Świat można zwiedzać i jednocześnie na tym zarabiać – opowiadał Paweł Kunz (podróżnik–pasjonata, dziennikarz, backpacker) podczas swojej prelekcji, pt. „Jak zmonetyzować pasję? Podróże sposobem na biznes!”. Oczywiście zarabianie na podróżowaniu nie jest łatwe, jednak z całą pewnością możliwe. Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na siebie, odnaleźć swój własny styl. Zwiedzanie świata nie jest trudne, para się tym więc wiele osób. Musi się znaleźć coś, co będzie wyróżniające. Ważny jest także autentyzm. Udawanie kogoś, kim się nie jest, na dłuższą metę nie sprawdza się w mediach, a to tutaj można najwięcej zarobić. Warto mieć pomysł na siebie i postawić na naturalność. Żadnych udziwnień. W końcu odbiorca też człowiek.
Co jest niezbędne, aby móc podróżować po świecie? Wiemy już, że nie pieniądze. Właściwie wymogi ograniczają się do Ciebie, czytelniku. Musisz posiadać cierpliwość, by wyszukiwać najtańsze połączenia. A jak już znajdziesz ciekawe połączenie, musisz być elastyczny w swoich planach. Wylot w piątek o 22, by wrócić w niedzielę o 3 w nocy, nie powinien być dla Ciebie żadnym problemem. Kolejnym ważnym elementem, bez którego się nie obejdziesz, jest informacja. Gdzie znaleźć tanie połączenia? Co zwiedzać w miejscu, do którego się udaję? Jak najefektywniej wykorzystać spędzony tam czas? Powinieneś znaleźć odpowiedzi na te pytania, wtedy możesz planować swoją podróż.
Jeśli będziesz mieć wystarczająco cierpliwości i determinacji, być może uda Ci się polecieć do Izraela za 80 złotych, do Irkucka za 700 złotych, a na Saharę Zachodnią za 200 złotych. Tylko tyle i aż tyle, by zwiedzić świat.
Jesteś już w ciekawym miejscu? Rób zdjęcia! Przekaż innym swoje spojrzenie. Pisz o swoich wrażeniach. Może masz dla czytelników niecodzienne przesłanie? Z początku jedyną osobą, która to przeczyta, będzie Twoja mama, ale daj sobie czas, a zauważy Cię coraz więcej ludzi. Po pewnym czasie zgłoszą się do Ciebie inwestorzy. Będą chcieli kupić od Ciebie fotografie, może też zlecić napisanie artykułu sponsorowanego. Inni zaproponują lokowanie produktu za wynegocjowaną kwotę. Wtedy to dopiero się zacznie. Będziesz mógł… wyjechać w kolejną wspaniałą podróż!
Jeszcze więcej ciekawych wykładów na ABK! Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.abk.up.krakow.pl) oraz na stronę na Facebooku (www.facebook.com/akbiurokarierup/), gdzie staramy się Was zainspirować do samorozwoju!
Fot. Dr M. Kania