Każdy z nas już przywykł do znaczku informującego, że projekt jest wspierany przez Unię Europejską. Zdarza nam się przechodzić po drogach wybudowanych w ramach funduszu europejskiego, odwiedzać muzea i galerie wspierane przez Unię Europejską. Wiele projektów rozwojowych jest też realizowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny. A co z tego może uszczknąć student?
Uczestnicz w projektach!
Warto się rozejrzeć wokół. Wiele z projektów jest stworzonych specjalnie pod studenckie potrzeby. Na przykład „UProgu Kariery” pomaga studentom w rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym. W ramach realizacji programu studenci mogą porozmawiać z doradcą zawodowym, a także wziąć udział w szkoleniach doskonalących kompetencje miękkie. Jest to świetna okazja, by porządnie przygotować się do wymagań związanych z wiecznie zmieniającym się rynkiem pracy.
Bardzo dużo dzieje się też w Biurze Rozwoju. Tematyka projektów jest dosyć obszerna, dotyczy szeroko rozumianego rozwoju edukacyjnego. Postawiono między innymi na wykształcenie profesjonalnej kadry nauczycielskiej, ukierunkowanej na przedsiębiorczość. Projekt „Nauczyciel przyszłości. Innowacyjny Program Kształcenia Nauczycieli klas I–III szkoły podstawowej” zakłada zwiększenie kompetencji pedagoga związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym. Z projektu może też skorzystać aż 80 studentów, którzy pragną zwiększyć swoje kompetencje w tym zakresie.
Trwa też projekt „Uczelnia najwyższej jakości – UP to the TOP”. Głównym jego celem jest doskonalenie jakości kształcenia na Uniwersytecie Pedagogicznym, zarówno wśród kadry dydaktycznej, jak i wśród studentów. W ramach projektu odbywają się między innymi szkolenia językowe, z Design Thinking, a także rozwijające kompetencje komputerowe.
Zostań Ambasadorem!
Program „EU Careers” jest przeznaczony dla studentów-ambasadorów. Po procesie rekrutacji student zostaje przeszkolony w promowaniu działalności Unii Europejskiej.
Co się robi podczas takiego wolontariatu? W zakres obowiązków wlicza się opracowanie kreatywnych i skutecznych sposobów rozpowszechniania informacji. To od ambasadora zależy, w jaki sposób zainteresuje innych działalnością Unii Europejskiej. Może ciekawa prezentacja? Albo studenckie spotkania? Można też wykorzystać swoją znajomość mediów społecznościowych. Uczelnie mają oficjalne konta „EU Careers” na Twitterze, Instagramie i Facebooku i dostęp do tych kont przydzielany jest nowemu ambasadorowi na początku każdego roku akademickiego. Studenci-ambasadorowie są również głównym punktem kontaktowym dla studentów zainteresowanych pracą w instytucjach UE, a ich głównym celem jest zwrócenie uwagi innych studentów na takie możliwości.
Jakie korzyści mają sami ambasadorowie? Przede wszystkim zdobywają doświadczenie w marketingu na poziomie międzynarodowym. Poznają nowych ludzi, a sam kontakt z Unią Europejską pozwala dowiedzieć się więcej o współpracy między krajami do niej należącymi.
I, kto wie, może to będzie dopiero początek kariery takiego ambasadora?
Aplikuj na staż!
A może tak odbyć staż w Unii Europejskiej? Dzięki praktykom w konkretnych instytucjach co roku prawie dwa tysiące młodych ludzi zapisuje się na staż.
Zakres obowiązków różni się od miejsca docelowego. A gdzie właśnie można aplikować? Na stronie ze stażami podane są konkretne instytucje, a także daty, w jakich odbywają się rekrutacje. Daty aplikacji są różne w zależności od instytucji, dlatego warto co jakiś czas obserwować stronę i być na bieżąco z nowymi ofertami. Można odbywać praktyki w takich miejscach, jak: Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny, Europejski Komitet Regionów, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, Europejska Fundacja Kształcenia. Najbardziej zainteresowani mogą być studenci z kierunków związanych z prawem, administracją lub ze stosunkami międzynarodowymi, choć nawet dla kogoś po studiach bardziej technicznych również znajdą się ciekawe oferty.
Staż pozwala zagłębić się w strukturę danej organizacji. Poznać mechanizmy działania oraz metody pracy. Wiele z wymienionych staży jest płatnych (ok. 1000 euro), co związane jest z koniecznością przebywania za granicą. A to z kolei daje jeszcze więcej możliwości rozwoju.
Skorzystaj z Funduszy Europejskich!
Kraje należące do Unii Europejskiej stawiają na rozwój wszelkiego rodzaju, w tym też jednostek. Jeśli więc ktoś chce zakładać start-up, prowadzić badania naukowe czy uczyć się języków obcych, wystarczy poczytać o Funduszach Europejskich.
W ramach Funduszu Europejskiego realizowany jest między innymi projekt Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, który zakłada pomoc studentom i doktorantom w badaniach naukowych. Jeśli brakuje pieniędzy na realizację projektu zarządzania badaniami naukowymi i wprowadzeniem na rynek ich wyników, można skorzystać z Programu Inteligentny Rozwój. Celem programu jest pomoc przy skomercjalizowaniu wyników badań, dzięki czemu same badania będą miały konkretny, atrakcyjny efekt końcowy. W ramach projektu można się też starać o staże w zagranicznych przedsiębiorstwach lub renomowanych organizacjach badawczych.
Unia Europejska jest w stanie wiele zaoferować przeciętnemu obywatelowi, w tym także studentom. Wyjazdy stażowe, dofinansowanie do projektów czy zagraniczne wolontariaty. Z tych i z wielu innych opcji można korzystać. To, czego student tak naprawdę potrzebuje, by poznać ogrom możliwości, to znaleźć w sobie chęci, by przejąć inicjatywę i aplikować na atrakcyjne dla niego oferty.