BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Aktywnie Buduj Karierę!
drukuj drukuj

Aktualności

Aktywnie Buduj Karierę!
15.06.2020

Reaguj, gdy ktoś krytykuje.

Może się zdarzyć, że w sytuacji, gdy przeżywamy trudności zawodowe, osoby z pracy lub najbliżsi z otoczenia, z różnych względów nie udzielają wsparcia. Sytuacja taka może się pogłębiać poprzez mniej lub bardziej okazywane rozczarowania, pretensje, niewiarę w znalezienie rozwiązania czy obwinianie za to co się stało. Będąc narażonym na tego typu zachowania ważne, aby określić granice własnego terytorium psychologicznego i konsekwentnie ich bronić. Asertywne zachowanie w sytuacjach krytyki, ataku werbalnego, czy zachowania inwazyjnego jest bardzo ważną umiejętnością w życiu zawodowym i osobistym. Zaprzeczanie faktom, usprawiedliwianie się, atak bądź przemilczenie to częste reakcje na krytykę. Żaden z nich nie jest konstruktywny. Krytyka może być wyrażana wprost. Oznacza to, że osoba krytykująca nie próbuje używać aluzji. Lecz od razu wyraża swoją opinię na temat osoby. Najlepiej w takiej sytuacji oddzielić fakty od subiektywnej opinii osoby krytykującej, przyznać się do faktów, a z opinią zgodzić się lub nie. Czyjeś stwierdzenie na nasz temat jest tylko subiektywną opinią, do której ta osoba ma prawo. My natomiast mamy prawo do posiadania własnej opinii na swój temat, która może być odmienna od naszego rozmówcy. 

Przykład krytyki wyrażonej wprost   

Podczas rozmowy z osobą przełożoną można usłyszeć: 

Przełożony: Jesteś nieodpowiedzialny, nie wywiązałeś się z powierzonego zadania. 

Pracownik: To fakt, że nie zrealizowałem ostatniego projektu w ustalonym terminie. Jeśli chodzi o moją odpowiedzialność, to nie podzielam Pańskiej opinii. 

Krytyka może mieć postać bardziej ukrytą. Można usłyszeć aluzje pozornie niemające adresata. Zachowaniem dbającym o własne granice psychologiczne będzie: 

- Zasygnalizowanie, że usłyszeliśmy, co osoba powiedziała; 

- Powiązanie treści wypowiedzi z naszą sytuacją; 

- Zadanie pytania wprost, zawierającego krytykę w naszą stronę, której się domyślamy. 
Warto doprowadzić do sytuacji, aby osoba, która krytykuje, wyraziła ją wprost do nas. Do faktów się przyznajemy, subiektywną opinię podzielamy bądź nie.

 

 

Talent, czy wytrwałość? O tym, co procentuje. 

Talent czy wysiłek? Dlaczego promujemy kulturę talentu, zamiast docenić wytrwałość- tak brzmi tytuł jednego z wykładów dr. Konrada Bociana z Uniwersytetu SWPS. Podczas prelekcji pada ważne pytanie- Dlaczego jedni odnoszą sukcesy, a inni nie? Czy za tą dyspozycją zawsze kryje się talent? Na te pytania poszukują często odpowiedzi nasi studenci. 

CZYTAJ

 

 

 

 

5 abstrakcyjnych ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć Pamiętacie nasz konkurs? Ostatnio wykorzystaliśmy pomysł jednej ze studentek i napisaliśmy 5 ciekawostek o kreatywności. Dzisiaj przyszła kolej na drugie hasło wymyślone przez naszą studentkę – Abstrakcja Bazą Kreatywności. Brzmi kusząco, prawda? Uwaga! Na końcu artykułu czeka Was mała niespodzianka ;) CZYTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

W jaki sposób programy stypendialne mogą wspierać lokalny rynek pracy? Jakie są modele współpracy firm, szkół zawodowych i uczelni? Co warto wziąć pod uwagę, planując branżowy program stypendialny? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w najnowszej publikacji Fundacji Dobra Sieć „Stypendia branżowe: narzędzie rozwoju firmy poprzez wsparcie edukacji”.
W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce powstało nawet kilkaset unikalnych modeli współpracy stypendialnej, jakimi są programy skierowane do uczniów szkół branżowych, finansowane przez przedsiębiorstwa. Takie inicjatywy nie tylko oferują wsparcie finansowe uzdolnionych młodych ludzi, ale także umożliwiają uczniom odbycie stażu czy zatrudnienie w danej firmie. Nierzadko branżowe programy stypendialne wspierają rozwój konkretnej branży i odpowiadają na potrzeby lokalnego rynku pracy.
Publikacja „Stypendia branżowe: narzędzie rozwoju firmy poprzez wsparcie edukacji” przybliża segment stypendiów branżowych i klas patronackich w Polsce, opierając się na badaniach przeprowadzonych przez zespół Fundacji Dobra Sieć w 2019 roku.

W publikacji znajdują się:

- podstawowe informacje o założeniach stypendiów branżowych i klas patronackich;
- sylwetki sześciu branżowych programów stypendialnych;

- analiza 23 programów stypendiów branżowych i 11 programów klas patronackich;

- rekomendacje dla organizatorów.
Publikacja powstała w ramach Programu „Stypendia Pomostowe” finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

 

 

Akademickie Biuro Karier zachęca do aktywnego budowania kariery i korzystania z naszych usług on-line. Przypominamy, że przez cały tydzień trwa dyżur naszych doradców zawodowych: # złap doradcę w sieci! Doradca zawodowy pomoże Wam w określeniu zainteresowań i predyspozycji zawodowych, opowie o kompetencjach przyszłości. Dzięki testom psychologicznym lepiej poznacie swoje kompetencje, obszary do rozwoju oraz potrzeby. Pomożemy znaleźć Wam staż, praktykę czy dopasować ofertę pracy. Otrzymacie wsparcie w stworzeniu planu kariery, a korzystając z konsultacji CV i symulacji rozmów kwalifikacyjnych ułatwicie sobie wejście na rynek pracy. Zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Obejrzyj prezentację!

 

 

 

 

 

 

Wróć do Aktualności