Koniec sesji już tuż tuż, i upragnione wakacje przed Wami. Wszystkim Studentom, którzy zastanawiają się co zrobić ze swoim wolnym czasem, przypominamy, że Akademickie Biuro Karier zachęca do aktywnego budowania kariery i korzystania z naszych usług on-line.
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Przez cały tydzień trwa dyżur naszych doradców zawodowych. Pomożemy Wam w określeniu zainteresowań i predyspozycji zawodowych, opowiemy o kompetencjach przyszłości. Dzięki testom psychologicznym lepiej poznacie swoje kompetencje, obszary do rozwoju oraz potrzeby. Pomożemy znaleźć Wam staż, praktykę czy dopasować ofertę pracy. Otrzymacie wsparcie w stworzeniu planu kariery, a korzystając z konsultacji CV i symulacji rozmów kwalifikacyjnych ułatwicie sobie wejście na rynek pracy.
Tych, którzy mają czas dziś wieczorem zachęcamy do spotkania z rekruterami z firmy Motorola.
A w najbliższą środę kolejny webinar z pracuj.pl tym razem z programu Excel.
Kogo pandemia zmusiła do zmiany zawodu?
Blisko dwie trzecie polskich pracowników jest gotowych do przekwalifikowania się do zupełnie nowego zawodu. Przyczyna? Zmiana sytuacji na rynku pracy wywołana wybuchem pandemii. Kto dziś szuka zatrudnienia w innej branży i jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów? Czytaj
A może to nie pandemia wzbudziła w Tobie myśli o przebranżowieniu i przekwalifikowaniu? Może ten pomysł kiełkuje już od jakiegoś czasu… Przeczytaj 26 porad, jak zmienić zawód.
Dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa, Prof. UP to nauczyciel i artysta w jednym. I na obydwu polach posiada niezwykłe osiągnięcia. Zdobyła m.in. Międzynarodową Nagrodę Leonarda da Vinci oraz Fridy Kahlo. Opublikowała mnóstwo artykułów poświęconych sztuce i nauczaniu. Sama też naucza studentów metody edukacji przez sztukę.
"Zawsze ceniłam zdanie odbiorców, tym bardziej cieszy mnie ich uznanie. Artysta za pomocą sztuki stara się wyrazić siebie, ale to ten drugi człowiek inspiruje go po raz kolejny do działania".
W życiu można być pewnym dwóch rzeczy: podatków i tego, że chociaż raz trzeba będzie napisać CV.
Wydaje się to łatwe, w końcu w sieci można znaleźć tyle szablonów, że nie powinno to sprawiać żadnego problemu. Wystarczy wpisać w puste pola swoje wykształcenie i doświadczenie, prawda?
Skoro jest to takie łatwe, to czemu ludzie popełniają aż tyle błędów? Dlaczego w ogóle każdy zbiera się przez tydzień, żeby usiąść przed komputerem i zapełnić jedną kartkę A4? A jeszcze, nie daj Boże, gdy chodzi o pisanie CV anglojęzycznego!
Trudno się zebrać i podsumować swoje życie, co? A jeszcze żeby to ładnie wyglądało… Poradnik przeczytany? Jest jeszcze tyle rzeczy, których nie wiesz o CV!
Nie łudźmy się – podsumowywanie własnego życia na niewielkiej przestrzeni – i w dodatku w ładny sposób – nie jest łatwe. My jednak mamy dwie doradczynie, które osiągnęły w tym mistrzostwo. Dzisiaj właśnie prowadzą szkolenie z tego tematu.
Trzymamy kciuki, żeby wszystko się udało!
Nie obwiniaj się, gdy odmawiasz
Łatwiej jest komuś odmówić, gdy istnieje obiektywna przyczyna, z powodu której nie jesteśmy w stanie spełnić czyjejś prośby. Odmowa staje się dużo bardziej trudniejsza, gdy nie ma obiektywnej przyczyny, natomiast spełnienie tej prośby nie odpowiada naszym wartościom, zasadom czy interesom. Ważne, aby w takiej chwili uświadomić sobie prawo do odmowy, bez względu na sytuację, w jakiej się znajdujemy. Zdarza się, że odmawiając towarzyszy nam poczucie winy. Przykładem takiego zachowania jest tłumaczenie się, usprawiedliwianie i nadmierne przepraszanie. Umiejętność postawienia granic osobom z naszego otoczenia poprzez asertywną odmowę spełnienia ich części oczekiwań oraz próśb może być bardzo cenna.
Odmawiając, warto:
- użyć słowa NIE dla wskazania kierunku wypowiedzi;
- poinformować o swojej decyzji odmowy;
- podać przyczynę odmowy; powiedzieć o przeżywanych emocjach.
Przykład sytuacji:
Przełożona Agnieszki poprosiła ją o przedstawienie na ogólnopolskiej konferencji prezentacji, którą powinien przedstawić ktoś, kto dokonuje analiz statystycznych. Agnieszka od kilku lat zajmuje się obsługą klientów.
Przykład odmowy:
Jest mi przykro, ale nie spełnię Pani prośby. Nie zdecyduję się na przedstawienie prezentacji na temat zagadnień, którymi na co dzień się nie zajmuję. Byłoby mi trudno mówić o czymś, na czym się nie znam.