BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Wakacyjnie z ABK!
drukuj drukuj

Aktualności

Wakacyjnie z ABK!
20.07.2020

Różne źródła informacji podczas podejmowania decyzji zawodowych. 
 
Pomysły odnoszące się do przyszłej pracy, zanim zostaną przeformułowane w cele, wymagają zebrania bardziej szczegółowych informacji. Osoba podejmująca decyzję zawodową musi być świadoma ogólnych tendencji rozwojowych rynku pracy, a także tendencji rozwojowych w branżach, z którymi dotychczas była związana, lub które dopiero zaczęła rozważać. 
Każdy człowiek na przestrzeni życia, pod wpływem różnego typu doświadczeń kształtuje swoją własną strategię docierania do informacji. To co odróżnia ludzi od siebie, to między innymi poziom wiedzy, jaki potrzebują osiągnąć dla podjęcia ostatecznych decyzji przygotowania się, zebrania pewnych danych. Jedni potrafią dokonywać szybkich wyborów bez uprzedniego przygotowania się. Działają spontanicznie, intuicyjni, szybko. Inni natomiast, zanim podejmą ostateczną decyzję, potrzebują uzyskać i przeanalizować wiele informacji. 
Źródła informacji zawodowych można podzielić na bezpośrednie, pośrednie i mieszane. 
Bezpośrednie źródła to takie, które wymagają bezpośredniego kontaktu z osobami mającymi doświadczenia odnoszące się do interesujących nas zagadnień. Korzystanie z bezpośrednich źródeł informacji wiąże się z tworzeniem sieci kontaktów zawodowych. Przykładem będzie doradca zawodowy. 
Pośrednie źródła to takie, które nie wymagają bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, np. Czasopisma branżowe, przewodniki, informacje na stronach www. 
Mieszane źródła to takie, za pomocą których istnieje możliwość bezpośredniego skontaktowania się z innymi osobami, ale nie “twarzą w twarz”, np. internetowe grupy dyskusyjne. 
Jeśli obecnie bardziej preferujesz pewne sposoby docierania do informacji, nie ograniczaj ich, postaraj się w sytuacji podejmowania decyzji zawodowych wykorzystywać również inne źródła. 


Prosta droga do sukcesu

Pamiętacie Romana? Nasz najlepszy HR-owiec postanowił zmienić pracę. W tym celu napisał swoje CV. Wiedział już, jakich błędów nie popełniać >>> , pozostało mu tylko podsumować swoje doświadczenie. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda CV osoby, która na rekrutacji zęby zjadła, zapraszamy tutaj >>>. Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę o CV, warto odpowiedzieć na kilka pytań >>>  Jeszcze w lipcu prowadzimy szkolenie z CV i rozmowy kwalifikacyjnej! Pamiętajcie, by się zapisać (szkolenia@up.krakow.pl), a na pewno Wasze CV będzie niemal tak dobre, jak Romana ;)

 

 

 

Pierwsze kroki w IT

Ostatnio polecałyśmy Wam raport- Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet?. Wynika z niego, że aż 60% kobiet myśli o pracy w IT i przebranżowieniu się. Jedną z głównych barier, które hamują kobiety przed podjęciem tego kroku, jest brak planu, szczególnie jeśli próg wejścia do tej branży jest bardzo wysoki. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć? Jak zaplanować pierwszy krok ku zmianie? Polecamy śledzić kanał- Humanistka w IT. W nagraniu- jak zdobyć doświadczenie w branży IT, youtuberka podpowiada w 6 krokach jak zmierzyć się z tym wyzwaniem.W kroku 1 i 2 podkreśla rolę zaangażowania się w wolontariat branżowy oraz branie udziału w konkursach tematycznych i hackathonach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie inne pomysły są przedstawione w nagraniu, to koniecznie odwiedź tą stronę >>>  Polecamy!

 

Komu studiowanie się opłaca?

Czy uczelnia i akademik to dobry biznes? Na co i jak wydają studenci? Czy dyplom zapewnia wyższą pensję i jak założyć start-up? W Polsce jest ponad 1 mln studentów, a jeśli przyjąć, że każdy miesięcznie wydaje choćby 1 tys. zł, to tworzą rynek liczony w miliardach. Jakimi są klientami? A jakimi przyszłymi pracownikami? To wszystko można znaleźć w podcastach przygotowanych przez Puls Biznesu.

czytaj więcej

 

 

 

Chcesz się dowiedzieć, jak pracują instytucje ONZ w siedzibie United Nations Vienna? Jeśli tak, to przystąp do programu Shadowing Programme (24 października – 24 listopada).

W ramach programu studenci będą mogli odbyć jednogodzinne wirtualne spotkanie z pracownikiem ONZ i dołączyć do wirtualnej wycieczki z przewodnikiem po Vienna International Centre (VIC) oraz wirtualny warsztat kariery.

Czytaj więcej

Wróć do Aktualności