Akademickie Biuro Karier ruszyło z nową serią artykułów! Opiszemy Wam karierę od A do Z, dlatego też codzienniezaglądajcie na naszą stronę.
Czy myślenie pozytywne może wpływać negatywnie na naszą efektywność? Okazuje się, że tak!
Zazwyczaj mówi się, żeby nastawić się pozytywnie. Dzięki temu będziemy zmotywowani, by zacząć działać. Zwizualizuj sobie swój cel! I pamiętaj, by nie przejmować się porażkami. Nastaw się pozytywnie, a na pewno osiągniesz to, co chcesz osiągnąć! Wszystko ładnie, pięknie, tyle że możemy wpaść w pułapkę pozytywnego myślenia. Na czym ona polega? Dr. Ewa Jarczewska-Gerc tak opisuje to zjawisko: Martwię się egzaminem, który ma być jutro, ale kolega powiedział, że na pewno zdam! No i przecież ma rację, prawda? Zamiast więc iść do domu i powtórzyć sobie materiał, wychodzę z kolegą na piwo. W końcu zdam na pewno!
Ten przykład w prosty sposób pokazuje, że pozytywne myślenie nie zawsze działa tak, jak powinno. Przede wszystkim zaburza nam osąd sytuacji, pozwala zbyt mocno wierzyć w nasze siły. W dodatku staje się dobrą ucieczką od jakiejkolwiek pracy nad sobą. Przecież wystarczy tylko myśleć pozytywnie, by wszystko się udało, prawda?
Jeśli zatem chcesz osiągnąć sukces, zastanów się, czy nie pokładasz zbyt wielkich oczekiwań w pozytywnym myśleniu, zapominając o jednym fakcie: żeby być efektywnym, trzeba włożyć jakiś (mniejszy lub większy, ale zawsze jakiś) wysiłek.
Fundacja Sustinae szuka wolontariuszy do pracy z dzieckiem z niepełnosprawnościami. W zamian za poświęcony czas oferuje: miłą atmosferę, wsparcie merytoryczne, zwrot kosztów dojazdu, możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia i rozwoju zawodowego w strukturach organizacji. Wolontariat jest idealny dla Ciebie, jeśli:
Zadania, jakie na Ciebie czekają, to przede wszystkim pomoc dziecku:
Bardzo istotne będzie również towarzyszenie rodzicowi w kontaktach ze służbą zdrowia czy innymi podmiotami istotnymi dla rozwoju dziecka oraz udzielanie informacji rodzicom w zakresie pozyskiwania wiedzy o formach i podmiotach mogących udzielić pomocy dziecku.
C jak celowe ćwiczenia (ang. Deliberate practice).
Październik to czas pełnego skupienia wśród studentów. Nowy rok akademicki motywuje do działania i podejmowania nowych inicjatyw oraz wyznaczania ambitnych celów. Do tego, jak wiemy, potrzebna jest determinacja, upór w dążeniu do celu oraz systematyczność. Okazuje się, że można powyższe dyspozycje trenować.
Dlatego chcemy Wam podpowiedzieć, w jaki sposób osiągać zamierzone cele.
Jeden z psychologów poznawczych, Anders Ericsson przyglądał się, jak trenują mistrzowie z różnych dziedzin. Stwierdził, że specjaliści ćwiczą zupełnie inaczej. Wyróżnia ich podejście związane z ćwiczeniami celowymi (ang. Deliberate practice). Eksperci koncentrują się na ustaleniu celu strategicznego i skupieniu się na nim. Dlatego bardzo ważne jest planowanie, które pomaga monitorować postępy podjętych działań.
Planując konkretne aktywności, warto zapoznać się z koncepcją ćwiczeń celowych, o których badacz opowiada podczas wywiadu.
Polecamy!
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w uczelni jest biuro karier. A jeśli nawet już ktoś posiada tę informację, to zazwyczaj dochodzi do wniosku, że pójście do biura karier nic mu nie da. W końcu dopiero studiujecie, o pracy będziecie myśleć po obronach. Nie w dzisiejszych czasach!
Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i Wy, jako potencjalni pracownicy, musicie się mierzyć z jego zmianami. Dlatego warto zastanowić się nad wszystkimi opcjami i wybrać najlepszą dla siebie. Poza tym przedsiębiorstwa wiele oferują studentom, np. można wziąć udział w różnego rodzaju programach mentoringowych i już na tym etapie zdobywać doświadczenie.
Do głównych zadań biur karier należy przygotowanie studentów na spotkanie z pracodawcą. Wiąże się to nie tylko z pokazaniem, jak pisać CV, ale też z uświadamianiem związanym z rozwojem zawodowym. Rynek pracy ciągle się zmienia i to biura karier starają się nadążać za tymi zmianami.
A jaką pomoc możecie uzyskać od naszego, Akademickiego Biura Karier?
1) Spotkać się z doradcą zawodowym. Porozmawiacie o swoich możliwościach zawodowych, planach i oczekiwaniach od rynku pracy. Wykonacie test predyspozycji zawodowych, zweryfikujecie swoje CV czy przećwiczycie rozmowę kwalifikacyjną.
2) Wziąć udział w szkoleniach. Zorganizowaliśmy już sporo szkoleń rozwijających kompetencje miękkie, m.in. o: kreatywności, zarządzaniu czasem, design thinking, radzeniu sobie ze stresem.
3) Zdobyć pracę. Ponad 1700 pracodawców jest zarejestrowanych w naszej bazie ofert pracy! Codziennie znajdziecie nowe oferty, dlatego warto do nas regularnie zaglądać.
4) Dowiedzieć się więcej o rynku pracy. Tworzymy mnóstwo artykułów związanych z aktualnymi zmianami czy czekającymi Was atrakcjami. Na bieżąco informujemy o konkursach i wolontariatach. Udostępniamy też publikacje z czasopism i portali branżowych: „Semestr”, pracuj.pl, praca.pl. Przygotowujemy także poradniki, byście mogli zdobyć pracę marzeń.
To zaledwie wybrane przez nas działalności. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, czym zajmuje się Akademickie Biuro Karier i jak może Wam pomóc, napiszcie do nas!
abk@up.krakow.pl
Rusza Akademia Kreatywności! Wyjątkowa okazja aby wziąć udzial w profesjonalnych szkoleniach: Inteligencja emocjonalna i przywództwo, Kreatywność (np. Design Thinking, model Canvas), Radzenie sobie ze stresem, motywowanie przez cele.
Jesli jesteś: studentem I i II roku studiów I stopnia, studentem II i III roku studiów II stopnia lub studentem IV i V roku studiów jednolitych magisterskich nie czekaj i zapisz się już dzisiaj! Liczba miejsc ograniczona!
Uczestnicy otrzymują zaświadczenie uczestnictwa w Akademii Kreatywności.