BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Pedagogicznym
drukuj drukuj

Aktualności

Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Pedagogicznym
24.11.2020

Za nami Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w którym nasz Uniwersytet brał aktywny udział. Jest to inicjatywa ważna i wciąż potrzebna. Jak pokazują badania opublikowane w raporcie Global Entrepreneurship Monitor Polska 2020, nastawienie Polaków do przedsiębiorczości jest pozytywne. Wprawdzie potrafimy dostrzec jako naród szanse biznesowe w najbliższym otoczeniu, jednakże największą barierą w ich realizacji jest obawa przed porażką.

Kształtowanie postawy przedsiębiorczej jest procesem, a efekty zasianego ziarna możemy zazwyczaj zbierać za jakiś czas. Dlatego warto zacząć edukację przedsiębiorczą wcześnie i ją konsekwentnie realizować, należy również korzystać z takich szans, które daje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

 

Jak wyglądała tegoroczna edycja?

Wykłady, warsztaty, gry, a nawet targi pracy- to były wydarzenia wpisane w program tego jakże ważnego eventu. W tym roku eksperci oraz słuchacze spotkali się w rzeczywistości wirtualnej. Mimo iż wykłady odbyły się w formie online, to frekwencja wśród zainteresowanych była wysoka.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od oficjalnego otwarcia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce na Uniwersytecie Pedagogicznym przez Prorektora ds. Kształcenia dr. hab. Tomasza Rachwała, prof. UP. W tym dniu mogliśmy wysłuchać bardzo interesujących wystąpień absolwentów UP. Pan Jacek Sysak, ekspert z obszaru zarządzania talentami, opowiadał o odkrywaniu swojego potencjału oraz mitach związanych z postrzeganiem talentów. Pan Adam Rogala, na codzień dziennikarz telewizyjny i trener wystąpień biznesowych, również nasz absolwent, wprowadzał nas w tajniki i technikalia " Jak prezentować się on-line w biznesie".

Ponadto uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu innowacji z dr Katarzyną Kowalską, dowiedzieć się o Fablabach z dr Krzysztofem Salą, skorzystać ze wskazówek dr Marty Czyżewskiej odnośnie pisania wniosków na dotację na start, Dr Paulina Szyja przedstawiła "Dobre praktyki w biznesie". Program cechował się różnorodnością, a tematy wykładów uwzględniały szeroką perspektywę przedsiębiorczości. Nie zabrakło również spojrzenia na kształtowanie postaw przedsiębiorczych u dzieci. Taką perspektywę przedstawiła dr Wioletta Kilar, Dyrektor Instytutu Geografii UP oraz Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości podczas wykładu: „Przedsiębiorczy uczeń - jak rozwijać swoją wiedzę i umiejętności finansowe?". Panie Monika Kołakowska - Kowalska oraz Bożena Stanio zorganizaowały webinar dotyczący mocnych stron, pasji i życiowych celów "Zarządzanie talentami - personal branding. Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej i Katedra Przedsiębiorczości i Innowacji Społecznych UP zorganizowały wirtualną rozgrywkę na najlepiej zarządzane przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne. W grze mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci oraz absolwenci.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości przypieczętowało wydarzenie organizowane przez Akademickie Biuro Karier, a były to Wirtualne Targi Pracy, które odbyły się we czwartek. W targach wzięło udział 28 wystawców reprezentujących firmy biznesowe oraz instytucje z różnego sektora. Na uczestników czekały również ciekawe webinary, z udziałem takich firm, jak: ABB, State Street, Akamai, czy też Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Nie zabrakło również atrakcyjnych konkursów. Podczas uroczystego zakończenia wręczona została nagroda- Absolwent z Pasją 2020.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to konkretna dawka wiedzy i inspiracji.

Do zobaczenia za rok!

Wróć do Aktualności