BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności 5 rzeczy, które warto wiedzieć o stresie
drukuj drukuj

Aktualności

5 rzeczy, które warto wiedzieć o stresie
26.11.2020

5 rzeczy, które warto wiedzieć o stresie 

Studia to z jednej strony czas, kiedy poznaje się nowych ludzi, a z drugiej - stawia się czoła wielu stresującym sytuacjom. Ten rok jest wyjątkowo stresujący pod wieloma względami. Przez pandemię zamartwiamy się o bliskich i o siebie. Każda czynność nabrała nowego znaczenia, w tym też nauka. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest Wam łatwo uczyć się w takich okolicznościach. 

Ma na Was wpływ większy stres niż zazwyczaj. Warto więc dowiedzieć się o stresie jak najwięcej i nie dać mu wpłynąć na swoje życie zbyt mocno. Poniżej przedstawiamy 5 faktów związanych ze stresem, które warto znać. 

1. Najczęstszymi przyczynami stresu na świecie są pieniądze, wewnętrzna presja i brak snu. Stres może występować w każdej dziedzinie naszego życia: w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. W pracy za stres mogą odpowiadać obowiązki, relacje pracownik–pracownik oraz relacje pracownik–szef. Z kolei w życiu prywatnym stres się pojawi przy niedogadywaniu się z bliskimi, a także przy niespodziewanych sytuacjach, jak np. choroba czy śmierć bliskiej osoby, rozwód lub przeprowadzka. 

2.Jak to się dzieje, że ktoś z boku zauważa Twój stres? Ta druga osoba jest w stanie dostrzec zmianę w Twoim wyglądzie. Możesz mieć na przykład: napięte mięśnie, zaciśnięte zęby, wypieki na twarzy, drżący głos. Jednak więcej jesteśmy w stanie sami zaobserwować w naszym organizmie: ból brzucha, mdłości, przyspieszone bicie serca, pocące się dłonie, biegunka. Jeśli jest to efekt stresu krótkotrwałego, to można nad stresem zapanować. Jeśli jednak są to objawy stresu długotrwałego, skutki mogą być o wiele bardziej niepokojące. 

3. Przy długotrwałym stresie można znaleźć o wiele poważniejsze objawyotyłość, bóle głowy, częste migreny to tylko nieliczne przykłady tego, co się dzieje z naszym organizmem. Długotrwały stres ma ogromny wpływ na psychikę – często może zmieniać się nastrój, można popaść w przygnębienie, gniew czy nerwowość, a nawet zachorować na depresję. Osobie silnie zestresowanej mogą towarzyszyć: poważne choroby żołądka, poczucie osamotnienia, zaburzenia lękowe – dlatego też nie powinno się ignorować początkowych symptomów.

 4. Stres może mieć charakter pozytywny i mobilizujący. Gdy mamy do zrobienia coś trudnego, stres pomaga się skoncentrować w danej chwili. Tak samo dzieje się z egzaminami. Podczas testów, gdy wskaźnik stresu jest na wyższym poziomie niż zazwyczaj, łatwiej jest przypomnieć sobie przyswojoną wcześniej wiedzę. Co więcej, łatwiej jest też wtedy z zapamiętywaniemdlatego niektórzy stosują metodę szybkiej powtórki tuż przed egzaminem.

5. Istnieje takie pojęcie jak zarządzanie stresem. Oznacza to kontrolę nad własnymi negatywnymi emocjami. Dzięki kilku wskazówkom można wykorzystać pozytywne aspekty stresu przed egzaminami, a jednocześnie nie dopuszczać do zaistnienia stresu długotrwałego. Zarządzanie stresem wiąże się ze zwiększeniem samoświadomości oraz kontroli nad własnym życiem. Są to też krótkie ćwiczenia zmniejszające napięcie: techniki oddychania czy sposoby koncentracji.

 

https://abk.up.krakow.pl/szkolenia.html?id=285

Wróć do Aktualności