BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności 5 zasad tworzenia prezentacji multimedialnych
drukuj drukuj

Aktualności

5 zasad tworzenia prezentacji multimedialnych
2.12.2020

Czy ludzie zasypiają podczas Twoich prezentacji? Zapewne to kwestia niskiego ciśnienia, w końcu zaraz ma padać… Koniec z tymi wymówkami! Jeśli chcesz mieć ciekawą i przekonującą prezentację, to niestety musisz nad nią trochę popracować. Nie martw się, z chęcią Ci pomożemy. Poniżej przedstawiamy 5 zasad tworzenia prezentacji multimedialnych, o których warto pamiętać! Dzięki nim nikt już nawet nie ziewnie podczas Twojego wystąpienia ;)

Dobry plan

Pewnie już to słyszeliście niejednokrotnie. Zazwyczaj planowanie jest na pierwszym miejscu przy pisaniu CV, listów motywacyjnych, tworzeniu wszelkiego rodzaju grafik itp. Odpowiednie zaplanowanie pozwala jak najlepiej wykorzystać przeznaczony na prezentację czas – czy to jest 15 minut, a może godzina? Dzięki temu ustalisz, które informacje muszą koniecznie się pojawić. Dzięki temu znajdziesz czas na pytania i na zaprezentowanie swojej osoby. Odpowiednio zaplanowany czas wykorzystasz w stu procentach, a słuchacze nie będą się nudzić nawet przez sekundę.

Widoczny cel

Cel powinno się mieć już ustalony przy planowaniu. Warto uzmysłowić najpierw sobie, a później słuchaczom, o czym jest ta prezentacja, jaki jest jej cel i co możemy wynieść po niej (i nie chodzi tutaj o darmowy poczęstunek w pokoju obok, ale o zdobytą wiedzę). Dlatego na początku, zanim jeszcze przejdzie się do slajdu rozpoczynającego prezentację, warto się przedstawić, pokrótce opowiedzieć o temacie, a także opisać poszczególne etapy prezentacji. Nie zapominajmy też o podsumowaniu na końcu, podczas którego możemy odnieść się do naszych pierwszych tez.

Ograniczony tekst

Nie chodzi tu o to, by być skąpym co do przekazywanej wiedzy. Na slajdach powinny być jedynie hasła – prezentacja ma jedynie wspomagać Twoją wypowiedź. Jeśli ktoś jedynie czyta to, co jest napisane na slajdzie, słuchacze tracą uwagę po kilku minutach. Taka prezentacja nie tylko jest nieciekawa, ale też pokazuje brak profesjonalizmu prelegenta, który najwidoczniej nie poświęcił czasu na przygotowanie się do prelekcji. Ogromnym plusem haseł jest też to, że łatwiej jest je zapamiętać niż całą ścianę tekstu – a to znaczy, że widzom łatwiej będzie zapamiętać Twoją prezentację i później się do niej odnieść.

Mniej znaczy lepiej

Ta zasada nie odnosi się jedynie do okrojonego tekstu. Nie przesadzajmy też z kolorystyką – najlepiej wybrać jeden motyw i konsekwentnie go stosować w slajdach, ewentualnie bawić się formą, ale wykorzystując ten sam motyw. Tak samo nadmiar efektów sprawia, że prezentacja jest nieczytelna i w dodatku niepotrzebnie rozprasza widza.

Widoczny tekst

Im bardziej czytelny będzie tekst, tym więcej osób go przeczyta. Do jasnego tła dobierajmy ciemne litery, do ciemnego tła stosujmy jasny font. Kontrast jest dobry, pamiętajmy jednak o tym, by unikać jaskrawych kolorów albo stosować ich z pewną dozą ostrożności, co by oko widza nie zmęczyło się po kilku slajdach. Też przy jaskrawych kolorach trudno o znalezienie równowagi estetycznej. Trzeba także zadbać o to, by tekst nie nachodził na ilustracje – wtedy nie tylko same słowa trudno będzie odczytać, ale i obraz stanie się mało zrozumiały.

 

Jeśli będziecie pamiętać o tych podstawowych zasadach tworzenia prezentacji, z pewnością stworzycie atrakcyjną estetycznie prezentacje, która zaciekawi odbiorców. Jeśli nie macie pomysłu na szablony, skorzystajcie z naszej listy>>>

A jeśli chcecie zagłębić się w temat bardziej, obejrzyjcie podcast Jak przygotować porządną prezentację.

A jeśli chcecie się poczuć mistrzami prezentowania, zapiszcie się na nasze darmowe szkolenie>>>

Wróć do Aktualności