BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Jakie są Twoje cele?
drukuj drukuj

Aktualności

Jakie są Twoje cele?
8.01.2021

Czy tworzysz listę postanowień noworocznych? Czy koniec roku jest dla Ciebie czasem podsumowań i refleksji - czego chcę więcej, a z czego chcę zrezygnować? Czy dokonujesz analizy - jakie umiejętności chcę rozwinąć, a co jest tak naprawdę moją mocną stroną?

Jeśli te pytania wybrzmiewają w Twojej głowie, warto abyś zastanowił się, czy skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego. Dzięki narzędziom psychometrycznym oraz metodom doradczym, jak również wiedzy o rynku pracy, którymi specjalista dysponuje, może przeprowadzić klienta poprzez zmianę. 

 
Cele - co jest ich istotą? 

Do gabinetu doradcy zawodowego bardzo często przychodzą studenci, którzy chcieliby zwiększyć skuteczność i efektywność w realizacji swoich celów. I właśnie z taką intencją zgłaszają się do Akademickiego Biura Karier. Spotkania rozpoczynają się zazwyczaj od badania testem predyspozycji zawodowych. Podczas dalszego procesu doradczego studenci deklarują również chęć udziału w zajęciach z zarządzania sobą w czasie. Najczęstszymi tematami, które ich interesują, są: chęć bycia bardziej efektywnym, zwiększenie motywacji do realizacji wielu zadań i praca nad jej podtrzymaniem w przypadku doświadczanych niepowodzeń. Praktyczna psychologia motywacyjna zna odpowiedź na wiele pytań, z którymi zgłaszają się do nas studenci. Liczne badania z zakresu motywacji osiągnięć zostały przeprowadzone na grupie sportowców i pokazują, jak możemy kształtować swoją wytrwałość. Obecnie wiemy, że wysoki poziom sumienności jest cechą osobowości, która pomaga nam doprowadzać rozpoczęte cele do końca oraz utrzymać wytrwałość na stałym poziomie. Dr Ewa Jarczewska-Gerc w swojej książce pt. Rola wyobrażeń w osiąganiu celów. Symulacje mentalne przyznaje, że dobrze jest określać swoje cele, ale najważniejsze jest to, co dzieje się z nimi później, po rozpoczęciu ich realizacji. Niektóre osoby mają tendencję do ich porzucania już na samym początku. Dlatego tworzenie listy celów na każdy rok warto rozpocząć od oceny, jakimi ja dysponuje zasobami, aby je zrealizować. Czy poziom sumienności będzie mnie w tym procesie wspierał, czy systematyczna praca nie jest mi straszna. 

 
W jaki sposób wspieramy studentów? 

Studenci naszego Uniwersytetu, którzy zgłoszą się do Akademickiego Biura Karier mają możliwość odbyć badanie narzędziem psychometrycznym Insightful Profiler™ (iP121) opartym na 5- czynnikowym modelu osobowości (ang. Big Five). Podczas takiego badania możemy m. in. poznać poziom sumienności, który pokazuje nam nasze podejście do pracy, sposób planowania i organizacji, wytrwałość w działaniu, determinację i samokontrolę. Jeśli mamy wysoki poziom sumienności, to łatwiej nam będzie doprowadzać zadania do końca, będziemy odznaczać się wysoką samodyscypliną oraz konsekwencją w działaniu, a silna samokontrola będzie wspierała nas przed porzuceniem ważnych dla nas celów. Dobra informacja jest taka, że sumienność możemy kształtować poprzez podejmowanie różnych przedsięwzięć. A czy Ty wiesz, jakimi zasobami dysponujesz? Czy łatwo Ci realizować cele, czy raczej brakuje Ci konsekwencji? A może jest to obszar, który znalazł się na liście Twoich postanowień noworocznych? Jeśli tak, to zgłoś się do Akademickiego Biura Karier już dziś! 

 

 
Po spotkaniu doradczym i omówieniu wyników, każda osoba otrzymuje raport z badania w wersji elektronicznej. Napisz do nas (doradcy.zawodowi@up.krakow.pl), aby skorzystać z bezpłatnych badań. 

Justyna Chyla 

Akademickie Biuro Karier

Wróć do Aktualności