BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności 3 fakty dotyczące pamięci, które warto znać
drukuj drukuj

Aktualności

3 fakty dotyczące pamięci, które warto znać
22.01.2021

Czy wiedziałeś/aś, że pamięć jest jednym z najbardziej poznanych procesów poznawczych u człowieka?

Wiele eksperymentów prowadzonych zarówno przez psychologów poznawczych, jak i neuropsychologów z użyciem aparatury specjalistycznej takiej jak EEG, mierzącej czynność bioelektryczną mózgu lub bardzo zaawansowanej jak rezonans magnetyczny pozwala zlokalizować struktury mózgowe odpowiedzialne za procesy pamięciowe. Ta skomplikowana maszyneria naszego mózgu jest odpowiedzialna zarówno za proces zapamiętywania, przechowywania, jak również wydobywania informacji lub wiedzy. Dlatego w tym artykule chcemy przedstawić Wam trzy fakty dotyczące pamięci, które powinniśmy wiedzieć.

1. Ulega częstym zniekształceniom.

Nasza pamięć nie jest niestety doskonała i może ulegać częstym zniekształceniom. Dlatego metafora pamięci jako płyty magnetofonowej, która wiernie utrwala materiał, nie jest trafna. Aby jakaś informacja lub wiedza trwale zapisała się w naszej pamięci, musi zajść pewien skomplikowany proces. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, jednakże podstawowa wiedza dotycząca procesów pamięciowych może wpłynąć na sposób planowania nauki oraz jej efektywność.
Wiele dowodów empirycznych dotyczących fałszywych wspomnień opisała Helen Loftus, amerykańska psycholog specjalizująca się w psychologii poznawczej, która badała między innymi osoby biorące udział w przesłuchaniach. Jeśli zdarza się nam opowiadać jakieś wydarzenie,  to każda wersja opowieści będzie kolejną rekonstrukcją, nasza pamięć natomiast jest narażona na sugestie.

2. Określenie dominującego stylu uczenia się wpływa na efektywność zapamiętywania.

Zapewne każdy z nas spotkał się z klasyfikacją stylów uczenia się. Być może udało się Wam dopasować odpowiedni do siebie styl uczenia: kinestetyczny, wzrokowy lub słuchowy. Jest to jeden z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych mitów w psychologii uczenia się. Opublikowano wiele badań potwierdzających bezpodstawność tej koncepcji. Naukowcy zgodnie twierdzą, że człowiek uczy się najbardziej efektywnie, gdy wykorzystuje wszystkie trzy modalności.

3. Nie mamy jednego rodzaju pamięci.

Ucząc się jazdy na rowerze, zapamiętując wiedzę dotyczącą otaczającego nas świata lub opowiadając komuś zdarzenia ze swojego życia - za każdym razem aktywizujemy inny rodzaj pamięci.  Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, dlaczego niektóre rzeczy pamiętamy lepiej, inne gorzej lub co wpływa na trudność w przypominaniu informacji - zapraszamy na webinar: Czas ucieka a sesja czeka, czyli jak się uczyć efektywnie.

Kiedy: 27.01.2021 (środa), godzina 14-15.30

Wydarzenie odbędzie się online poprzez aplikację Microsoft Teams. Podczas szkolenia odpowiemy na pytanie, dlaczego robienie powtórek podczas nauki jest bardzo ważne oraz jak emocje wpływają na pamięć.

ZAPISY odbywają się poprzez maile uczelniane: szkolenia@up.krakow.pl

Zapraszamy!

Wróć do Aktualności