BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności 3 techniki mnemoniczne warte wykorzystania, gdy uczysz się do sesji
drukuj drukuj

Aktualności

3 techniki mnemoniczne warte wykorzystania, gdy uczysz się do sesji
25.01.2021

Sesja już tuż tuż, a tyle materiału jest do ogarnięcia! Od czytania artykułów bolą Cię oczy, a i tak masz problem z zapamiętaniem wszystkiego. Udało Ci się zrobić notatki, zebrać informacje w jednym miejscu, nawet podkreślić na kolorowo najważniejsze rzeczy do zapamiętania. I cóż z tego, gdy podczas egzaminu będziesz pamiętać, na jaki kolor była podkreślona informacja, nawet na której była stronie, ale nijak nie będziesz umieć jej przytoczyć?

Ruszamy Ci z pomocą! Krok numer jeden – zapisz się na nasze szkolenie dotyczące uczenia się, póki jeszcze masz na to czas>>>. Krok numer dwa – zapoznaj się z naszymi technikami mnemonicznymi, dzięki którym łatwiej będzie Ci zapamiętać cały materiał!

 

Pałac pamięci

To nie musi być pałac, ale świat z Minecrafta, wnętrze lodówki lub ZOO. Chodzi o to, żeby znaleźć miejsce dobrze nam znane, które nie odwiedzamy codziennie (chyba wnętrze lodówki jednak odpada). Na czym polega ta technika? Zróbmy z ZOO pałac pamięci. Jeśli chcemy wyjść z Rynku Głównego w Krakowie i skierować się w stronę Uniwersytetu Pedagogicznego, idziemy kolejno ulicami: Szewska, Karmelicka, Plac Inwalidów, Królewska. Szewc może nam się kojarzyć z owieczką (jeśli dobrze znamy legendę o Smoku Wawelskim). Zatem pierwszym zwierzątkiem w zoo jest owieczka. Później idziemy prosto do stoiska z karmelkami (Karmelicka). Już z karmelkami usiądziemy sobie na chwilkę na placu (Plac Inwalidów). Jak już zjemy karmelki, pójdziemy prosto do ogrodu z pawiami królewskimi (Królewska). Może i ta metoda początkowo wyda się czasochłonna, jednak jak tylko nabierzesz wprawy, Twój pałac pamięci stanie się naprawdę imponujący.

 

Poznaj trzy interesujące fakty o pamięci>>>

 

Historie

Jest też opcja bardziej kreatywna. Jeśli masz do zapamiętania listę zakupów, bo akurat telefon Ci się rozładował i nie masz przy sobie nic do notowania, możesz wykorzystać metodę opowiadania. Masz kupić dwa jabłka, 5 papryk, chleb, pietruszkę i masło. Na szybko wymyśl historię, która zapadnie Ci w pamięć. Tragedia! Dwa jabłka zostały pobite przez grupę przestępczą złożoną z pięciu papryk i pietruszki (przywódcy). Chleb jest już na miejscu, pytanie: czy było zaangażowane w to masło? Spróbuj w ten sposób zapamiętać materiał. To świetna zabawa!

 

Obrazki

Większość z nas jest wzrokowcami, może to być więc najłatwiejszy sposób zapamiętania jakiejś informacji. Można tutaj wykorzystać piktogramy. Jeśli na przykład mamy do zapamiętania mnóstwo dat, np. datę urodzin swojej mamy: 04.03.1975 i nijak nie możemy zapamiętać, czy to jest 04.03 czy 03.04, można zastosować poniższą metodę. Do każdej cyfry dostosuj inny kształt/postać/zwierzę, np. 1 – kwadrat, 2 – koło, 3 – trójkąt, 4 – romb, 5 – trapez aż do 9 – pięciokąt. Później narysuj romb wpisany w trójkąt wpisany w kwadrat wpisany w pięciokąt itd. Voilà! Pełna data urodzin. Możesz też za pomocą tej metody zapamiętywać numery telefonów, hasła i inne. Najważniejsze, tak jak przy poprzednich przykładach, to stosować swoją wyobraźnię. A pamięć przestanie być jakimkolwiek problemem.

Wróć do Aktualności