Typ 1 – ten, kto pojawia się tylko na początku i końcu projektu.
Typ 2 – ten, kto najwięcej narzeka, a ostatecznie nic nie robi.
Typ 3 – ten, który nie ogarnia. Niczego.
Typ 4 – ten, który wykona całą pracę za wszystkich na ostatnią chwilę.
Oczywiście nie chodziło nam tutaj o typy tego rodzaju. To była tylko rozgrzewka, ale świetnie obrazująca, że każdy z nas już kiedyś musiał się zetknąć z pracą w zespole – zazwyczaj przy robieniu prezentacji.
Niektórzy też pewnie z Was doszli do wniosku, że nie nadajecie się do pracy w zespole, ale, być może to była właśnie wina zespołu? Zwłaszcza, jak byliście typem czwartym i mieliście do czynienia z pozostałymi trzema.
Pracując przy projektach w firmie warto założyć, że każdemu się chce. I że każdy ma swój wkład w rozwój danego projektu. Niemniej wciąż istnieją różne typy osobowości, które warto poznać, by zwyczajnie lepiej się dogadywać, oraz by lepiej odnaleźć w zespole swoją rolę. Poniżej przedstawiamy Wam model Petera Honeya.
>>> Praca w zespole po raz pierwszy – 5 wskazówek wartych zapamiętania
Teoretyk
Myślisz bardzo logicznie, racjonalnie i obiektywnie. W tym samym czasie. Jesteś dobry/a w zadawaniu pytań, które trafiają w dziesiątkę. Masz też swoje słabości – przeszkadzają Ci nieporządek, niepewność i wszelkie niejasności. Interesują Cię fakty, więc nie tolerujesz czegokolwiek intuicyjnego czy subiektywnego. Podczas burzy mózgów zapewne zastanawiałbyś/abyś się, jak uporządkować informacje, które się pojawią. Nie podobałoby Ci się też pewnie wyskakiwanie aktywisty do przodu.
Aktywista
Jeśli masz otwarty umysł i cechuje Cię elastyczność, ale podejmujesz szybko działanie bez głębszego zastanowienia, należysz do grupy działaczy. Jesteś otwarty/a na nowe sytuacje i optymistycznie nastawiony/a na wszystko, co nowe. Szybko się nudzisz, potrzebujesz ciągle nowych wyzwań i lubisz ryzyko. Podczas burzy mózgów odzywasz się najszybciej, ale po trzech godzinach zastanawiasz się, co Wy tu jeszcze robicie? Przecież te pomysły są świetne i musicie je wszystkie zrealizować!
Pragmatyk
Tak jak teoretyk, pragmatyk też jest bardzo realistyczny. Interesują Cię fakty i to, jak możecie je wykorzystać. Nie lubisz owijania w bawełnę – interesuje Cię bezpośrednio cel i to, jakich narzędzi użyć, by ten cel osiągnąć. Szybko myślisz nad rozwiazywaniem problemów – a najprostsze metody według Ciebie są najlepsze. Dlatego też rozwody myśliciela mogą Cię trochę denerwować, mimo że zdajesz sobie sprawę z ich przydatności.
Myśliciel
Jeśli dwa razy zastanawiasz się, czy coś zrobić, a najlepiej temat przemyśleć dogłębnie i wykonać porządny research, to z pewnością jesteś myślicielem. Twoje działania są bardzo metodyczne, jesteś też dobry/a w słuchaniu innych przyswajaniu mnóstwa informacji. Jednakże zwlekasz z podejmowaniem decyzji i bywasz zbyt ostrożny/a. Często też Wy, myśliciele macie problem z asertywnością. Preferujesz wielodniowe burze mózgów. Może i podzielisz się swoimi pomysłami, ale też nie zamierzasz na nie naciskać.
Podane osobowości wydają się kłopotliwe, jednak zostały tu przedstawione skrajne przypadki. Z pewnością współpraca tych czterech typów kończyłaby się kłótniami i wiecznym niezadowoleniem, ale też wspólnie dochodzilibyście do najlepszych pomysłów. Warto zatem nauczyć się wyrozumiałości i wykorzystać swoje mocne strony.
A Ty? Którym typem jesteś?