Wydawać by się mogło, że jest to najgorsze możliwe pytanie, a w końcu to dla pieniędzy pracujemy. Na ile oceniasz swoją pracę? Ile chcesz zarabiać, a ile zgadzasz się zarabiać? Jaka kwota byłaby satysfakcjonująca? Boisz się, że jeśli podasz zbyt wysoką kwotę nie zatrudnią Cię jako pracownika, bo firma nie może sobie pozwolić na takie wydatki. Z drugiej strony – jeśli podasz zbyt niską – twoja motywacja do pracy będzie znikoma.
Poznaj inne pytania, jakie dodatkowo możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej>>>
Poznaj rynek pracy
Dowiedz się, jakie są widełki płacowe w Twojej branży. Sprawdź też, ile osoba z Twoim doświadczeniem na danym stanowisku może zarabiać. Nie martw się – dostęp do takich informacji jest bardzo łatwy. Możesz sprawdzić to na wielu portalach pracy, tutaj>>> wymieniłyśmy kilka.
Negocjujmy
Pytanie o negocjacje może pojawić się z dwóch stron – może je zadać rekruter, jeśli wcześniej wyznałeś/aś swoje oczekiwania co do zarobków, a możesz też Ty je zadać, gdy to rekruter wyznaczy konkretną kwotę. Jeśli podana liczba Cię nie zadowala, nie zniechęcaj się. Zapytaj o to, czy dana kwota podlega negocjacjom – często się zdarza, że możesz albo wywalczyć dla siebie wyższą stawkę, albo pozapieniężne benefity.
Szczegółowe pytania i oferty
Ile chciałby/aby Pan/i zarabiać za rok? Czy jest Pan/i skłonny/a zarabiać mniej podczas okresu próbnego? Czy zgadza się Pan/i pobierać wynagrodzenie w formie podstawy i prowizji? Przygotuj się na bardziej szczegółowe pytania, które mogą się pojawić w drodze negocjacji. Tutaj>>> znajdziesz przykłady takich pytań i propozycje odpowiedzi na nie.
Pamiętaj, by nie bać się tego pytania. Dobrze by było, gdyby Twoja wypłata była satysfakcjonująca dla Ciebie. W końcu to najlepszy dowód na to, że ktoś w firmie potrzebuje Twoich zdolności i docenia Twoją pracę.