Nie musisz prosić o telefon do przyjaciela, by nauczyć się podstaw tego programu. Znajdziesz wiele stron i poradników, które pomogą Ci stać się mistrzem excela, a – uwierz nam – ta umiejętność nieraz przyda Ci się w życiu. I dzisiaj zamierzamy Ci to udowodnić.
Chcesz zostać mistrzem prezentacji? Poznaj 5 szablonów prezentacji>>>
Tabele i wykresy
Excel świetnie nadaje się do tworzenia tabel i wykresów. Na bieżąco możesz przeliczać w tabelach dane i dostosowywać ją do swoich potrzeb. Dane są edytowalne na wiele sposobów. Możesz bezpośrednio też wygenerować z tabeli wykresy: kolumnowe, liniowe, kołowe, słupkowe, warstwowe, punktowe, powierzchniowe, pierścieniowe i wiele innych. Wystarczy głównym menu kliknąć zakładkę „Wstawianie” – utworzysz i zedytujesz tam bezpośrednio tabelę, a później wybierzesz wykres idealny dla siebie. Warto poznać możliwości wykresów chociażby przy pisaniu pracy licencjackiej/inżynierskiej/magisterskiej.
Sortowanie i filtrowanie
Opcje sortowania lub filtrowania są idealne, gdy masz bardzo dużo danych i chcesz je jakoś poukładać. Czym one się od siebie różnią? Opcja filtrowania pozwala Ci wybrać, które z danych wspólnych chcesz zobaczyć, np. jeśli masz tabelkę z osobami mającymi albo niebieski, albo czerwony, albo żółty szalik dzięki tej opcji możesz wykluczyć osoby z żółtym szalikiem i widzieć tylko tych z niebieskim i czerwonym. Przy opcji sortowania możesz wybrać, żeby najpierw wyświetliły się osoby z czerwonym, później z niebieskim, a na końcu z żółtym szalikiem (np. polecenie „sortuj od A do Z”). Obie opcje znajdziesz w zakładce „Dane” – polecenie „Filtruj” jest oznaczone kwadracikami, z kolei tuż obok jest „Sortuj”. Zastanów się, czy możesz to narzędzie jakoś wykorzystać przy pisaniu pracy naukowej.
Notatki i komentarze
Excel to też świetne narzędzie do notowania i komentowania. Wystarczy na dany kafelek kliknąć prawym przyciskiem myszki i kliknąć polecenie „komentuj” – możesz tam wpisać wszystkie swoje uwagi czy wątpliwości. Jeśli klikniesz w inny kafelek, komentarz powinien się schować, więc będzie widoczny dopiero po nasunięciu na niego kursorem. To sprawia, ze dokument jest dobrze czytelny. Dzięki temu możesz traktować plik jako swego rodzaju uwagi, nanosząc później ostateczne poprawki. To pozwoli Ci lepiej rozplanować swoją pracę i sukcesywnie zagospodarować czas, mając wszystko od ręką.
Powyżej podaliśmy trzy argumenty na to, dlaczego warto się nauczyć korzystać z excela, jednakże te argumenty równie dobrze mogłyby być jednym – pomoże Ci w pisaniu pracy naukowej. Dlatego warto poświęcić chwilę i zobaczyć, jakie to narzędzie ma możliwości. Martwisz się, że sobie nie poradzisz? Tutaj>>> znajdziesz skuteczne triki, które pomogą Ci opanować podstawy. Miłej zabawy!