BIURO KARIER I WSPÓŁPRACY Z ABSOLWENTAMI

Strona główna Aktualności Praktyki w sądzie? Oto pomysł Fundacji Court Watch Polska i zaproszenie na szkolenie
drukuj drukuj

Aktualności

Praktyki w sądzie? Oto pomysł Fundacji Court Watch Polska i zaproszenie na szkolenie
27.03.2024

Baza wolontariuszy fundacji to już prawie 4 tysiące osób. Organizacja zaprasza na bezpłatne szkolenia dla obserwatorów rozpraw sądowych, uczy w zakresie prawa do sądu i pomaga zrealizować praktyki studenckie.

Student, który zdecyduje się na realizację praktyk z Fundacją Court Watch Polska, działa w roli obserwatora rozpraw sądowych. Jest więc osobą, która nie reprezentuje żadnej ze stron podczas posiedzenia. Przychodzi na rozprawę, korzystając z art. 45 Konstytucji RP, czyli prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy. Zajmuje miejsce w ławach dla publiczności i przygląda się przebiegowi rozprawy. Zadaniem wolontariuszy jest przyjęcie perspektywy zwykłego obywatela.

– Nie trzeba do tego obszernej wiedzy na temat sądowych procedur. W końcu sądy są dla wszystkich, bez względu na wykształcenie – przekonuje Daria Hofman, dyrektor zarządzająca  Fundacji Court Watch Polska.

Fundacja zapewnia, że studenci mogą zaliczyć praktyki w elastycznej formule.

Podjęcie praktyk studenckich z Fundacją Court Watch Polska to szansa na rozwój zawodowy i osobisty. Oto 5 korzyści z realizacji praktyk w ramach „Obywatelskiego Monitoringu Sądów”:

1. Świetny wpis do CV

Szczególnie na początku zawodowej ścieżki przyda się wartościowe zaświadczenie. Podczas praktyk na świeżo wykorzystasz wiedzę, zdobytą z kolokwium i egzaminów. Takie zastosowanie teorii w praktyce doskonale rozwinie Twoje zawodowe umiejętności! A co więcej, podbije punktację wniosku o stypendium i aplikacji na staż.

2. Elastyczność

Jako praktykant-wolontariusz Fundacji Court Watch Polska angażujesz się na tyle, ile potrzebujesz i chcesz. Możesz także zrealizować praktyki zdalnie, monitorując rozprawy online, jeśli takie się odbywają i w dowolnym mieście, w którym jest sąd.

3. Orientacja w świecie pracy

Praktyki dają możliwość lepszego zrozumienia, jak funkcjonuje dana branża i jakie umiejętności są najbardziej wartościowe na rynku pracy. To pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących kierunku swojej kariery. Co więcej, realizując praktyki studenckie w Fundacji, nie odhaczasz tylko kolejnych godzin w dzienniczku. Tu realnie przyczyniasz się do budowania społeczeństwa, w którym sprawiedliwość jest dostępna dla wszystkich.

4. Rozwój umiejętności miękkich

Praktyki często wymagają komunikacji interpersonalnej i rozwiązywania problemów. To doskonałe pole do rozwoju umiejętności miękkich, takich jak zdolności zarządzanie czasem, odporność na stres, asertywność.

5. Budowanie sieci kontaktów

Podczas praktyk masz możliwość nawiązania relacji z profesjonalistami w swojej dziedzinie. Kontakty te mogą być bardzo pomocne w przyszłości, zwłaszcza przy poszukiwaniu pracy.

W Polsce każdego roku kilkuset obserwatorów uczestniczy w rozprawach sądowych. Na podstawie ich kwestionariuszy rozpraw, Fundacja Court Watch Polska przygotowuje obszerne publikacje naukowe. To raporty z Obywatelskiego Monitoringu Sądów, których wyniki prezentowane są na corocznej konferencji dla sędziów, decydentów, akademii oraz sektora pozarządowego. Dzięki temu udało się trzykrotnie zmniejszyć skalę niektórych niepokojących zjawisk w sądach.

Razem z Fundacją Court Watch Polska zapraszamy na najbliższe bezpłatne szkolenie, które odbędzie się 11 kwietnia 2024 o godzinie 15:30 - 17:00 w Audytorium na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. 

Szkolenie jest bezpłatne, aby wziąć udział, należy się zarejestrować: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/krakow-2024-04-11/

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Obywatelski Monitoring Sądów 2024. Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

 

Wróć do Aktualności