Uwaga, uwaga!
17 lutego rusza kolejny nabór zgłoszeń na staże tłumaczeniowe w Komisji Europejskiej!
Do udziału w programie zachęcamy zarówno osoby z doświadczeniem zawodowym, jak i absolwentów stawiających pierwsze kroki w profesji.
Staże KE są płatne i trwają pięć miesięcy. Kandydaci wyłonieni w ramach naboru rozpoczną pracę 1 października i uzyskają szansę, aby:
- zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które wspomagają proces tłumaczenia, w tym z narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji opracowanymi przez instytucje europejskie,
- zobaczyć od środka, jak funkcjonuje Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych (DGT) KE – jedna z największych służb tłumaczeniowych świata,
- poznać tłumaczki i tłumaczy DGT oraz skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia w zakresie tłumaczeń specjalistycznych wykonywanych na potrzeby Komisji Europejskiej.
Polskie działy językowe DGT starają się ponadto dopasować treść stażu do zainteresowań i potrzeb zakwalifikowanych osób.
Zgłoszenia przyjmowane są w ramach programu KE Blue Book.
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://traineeships.ec.europa.eu/index_en.
Na zgłoszenia czekamy do 17 marca!
Uwaga, uwaga!
Ruszył nabór do programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na wyjazd do USA: Junior Research Award 2026-27, Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2026-27, Graduate Student Award 2026-27, Graduate Student Award LLM in International Human Rights Law at University of Notre Dame 2026-27, Senior Award 2026-27 i STEM Impact Award 2025-26.
Szczegóły poniżej:
Fulbright Junior Research Award 2026-27 to program dla osób z polskim obywatelstwem przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych.
Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. W ramach konkursu Junior Research Award 2026-27 można też składać wnioski o stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2026-27. Nabór wniosków trwa do 5 września br.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/junior-award/
Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2026-27
Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2026-27 to program dla osób z polskim obywatelstwem przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych z następujących dziedzin: biologia komórkowa, molekularna lub strukturalna, biochemia, biofizyka albo obszary pokrewne, z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Celem stypendium, trwającego od 8 do 10 miesięcy jest realizacja jednego z zaproponowanych przez Rogala Lab projektów, jednocześnie powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Stypendium jest częścią programu Junior Research Award i oferowane jest we współpracy z Rogala Lab. Nabór wniosków trwa do 5 września br.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/junior-award/#stanford
Graduate Student Award 2026-27
Fulbright Graduate Student Award 2026-27 to program dla osób z polskim obywatelstwem, zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego lub trzeciego stopnia w USA, zapewniający finansowanie pierwszego roku nauki w kwocie do 47 000 USD, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Przyjmowane są wnioski na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, programów LLM (Master of Laws) oraz MBA (Master of Business Administration) za wyjątkiem programu LLM in International Human Rights Law współfinansowanego przez Komisję we współpracy z University of Notre Dame. Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną uczelnię wyższą. Osoby składające wniosek muszą posiadać tytuł zawodowy magistra do czerwca w roku wyjazdu. Nabór wniosków trwa do 28 kwietnia br.
Więcej informacji: fulbright.edu.pl/graduate-student-award
Graduate Student Award LLM in International Human Rights Law at University of Notre Dame 2026-27
Nowość! W ramach konkursu Graduate Student Award 2026-27 można złożyć wniosek o jednoroczne stypendium na odbycie studiów LLM in International Human Rights Law na University of Notre Dame. Osoby składające wniosek muszą posiadać tytuł zawodowy magistra prawa do czerwca w roku wyjazdu i polskie obywatelstwo. Stypendium jest oferowane we współpracy z the Law School of the University of Notre Dame. Tematyka programu studiów obejmuje m.in. prawa obywatelskie i polityczne, globalną sprawiedliwość rasową, wolność religijną, międzynarodowe prawo karne dotyczące masowych zbrodni i autorytaryzmu, a także aspekty praw gospodarczych, społecznych i kulturowych związanych z wyzwaniami globalnego ubóstwa, zrównoważonego rozwoju, transgranicznymi nadużyciami praw człowieka przez korporacje, zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska i wiele innych. Wymogi oraz procedura selekcyjna pozostają takie same jak dla kandydatów i kandydatek do programu Graduate Student Award. Nabór wniosków trwa do 28 kwietnia br.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/graduate-student-award/#llm
Fulbright Senior Award 2026-27 to program umożliwiający osobom z polskim obywatelstwem zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub instytucji rządowe). Stypendium, trwające od 3 do 10 miesięcy, skierowane jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwa do 9 czerwca br.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/senior-award/
Fulbright STEM Impact Award 2025-26 to program dla osób z polskim obywatelstwem, które kierują projektami badawczymi z obszarów STEM i są zatrudnione w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Stypendium przeznaczone jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi i nadzorowaniu pracy innych naukowców. Nabór wniosków trwa do 19 maja br.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/stem-impact/
W razie pytań dotyczących poszczególnych konkursów prosimy kontaktować się bezpośrednio z koordynatorkami programów:
Patrycją Donaburską (Programy Graduate Student Award i Junior Research Award): patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl
Justyną Maziarską-Lesisz (Programy Senior Award i STEM Impact Award): justyna.maziarska@fulbright.edu.pl
Aby dowiedzieć się więcej o programach Fulbrighta zachęcamy do udziału w spotkaniu informacyjnym 20 lutego o godz. 15:00. Spotkanie poprowadzą koordynatorki programów wraz z zaproszonymi gośćmi: dr hab. Anną Kłonkowską, absolwetnką programu Senior Award i Łukaszem Chylą, absolwentem programu Junior Award. Zarejestruj się TUTAJ. Ilość miejsc ograniczona.
Studenci/Studentki UKEN!
Zapraszamy do udziału w wolontariacie sportowym, który odbędzie się podczas Runmageddonu w Krakowie w dniach 10-11 maja 2025 roku.
Wolontariat organizowany jest przez Fundację RMG Extreme, która od ponad 11 lat aktywnie działa w obszarze sportowym, zrzeszając każdego roku ponad 1500 osób.
Proponowane strefy:
Poniżej zamieszczamy szczegółowy opis stref, w których wolontariusze mogą oferować swoją pomoc:
Strefa Trasy
Opis: Każdy wolontariusz ma przydzieloną przeszkodę do nadzorowania. Praca odbywa się zarówno w grupach, jak i indywidualnie, z celem stworzenia niezapomnianej atmosfery na trasie, w tym dopingowania uczestników, nadzorowania i sędziowania.
Dla kogo: Dla entuzjastów sportu oraz osób z poczuciem sprawiedliwości. Zainteresowanie biegami przeszkodowymi jest mile widziane, jednak wszyscy wolontariusze przejdą odpowiednie szkolenie.
Runmageddon Kids
Opis: Strefa dla dzieci w wieku 4-11 lat, w której najmłodsi uczestnicy przeżywają swoją przygodę z Runmageddonem. Strefa ta charakteryzuje się radosną atmosferą, a wolontariusze wspierają dzieci na starcie, mecie i trasie.
Dla kogo: Dla osób, które lubią pracować z dziećmi oraz potrafią zmotywować je do pokonywania przeszkód. Osoby zorganizowane mogą również znaleźć miejsce w Biurze Zawodów KIDS.
Biuro Zawodów
Opis: Miejsce tętniące życiem, gdzie wolontariusze odpowiadają na pytania uczestników i wydają pakiety startowe.
Dla kogo: Poszukujemy osób komunikatywnych, kulturalnych, z dobrą organizacją oraz pozytywnym nastawieniem.
Meta
Opis: Strefa pełna pozytywnych emocji, gdzie wolontariusze wręczają zawodnikom medale i inne trofea oraz dbają o zwrot chipów pomiarowych.
Dla kogo: Dla osób ciepłych i radosnych, które nie obawiają się kontaktu z zawodnikami.
Depozyt
Opis: Miejsce, w którym zawodnicy zostawiają swoje rzeczy pod numerem, a następnie je odbierają. Kluczowe jest tu dobre zorganizowanie.
Dla kogo: Dla osób, które potrafią szybko działać i cenią porządek.
Co zapewniamy wolontariuszom:
Zgłoszenie na wolontariat: Osoby zainteresowane mogą zgłaszać chęć udziału w wolontariacie na trzy sposoby: